De KidsRights Index is een initiatief van de KidsRights Foundation, in samenwerking met de Erasmus Universiteit Rotterdam.: Erasmus School of Economics en het International Institute of Social Studies. Het omvat een ranglijst van alle VN-lidstaten die het VN-Verdrag inzake de Rechten van het Kind hebben geratificeerd en waarvoor voldoende gegevens beschikbaar zijn, anno 2024 maken in totaal 194 landen deel uit van de Index. 

KidsRights Index 2024

Nederland zakt weg op het gebied van de gezondheidzorg van kinderen. In de KidsRights Index 2024 daalt Nederland op dit gebied met twaalf plaatsen, onder andere door een afnemende inentingsgraad. Bovendien blijft verbetering uit van andere fundamentele kinderrechten in Nederland, waaronder op het gebied van kinderarmoede, en jeugdzorg. Ook blijft er nog veel werk aan de winkel om te komen tot een gunstiger klimaat voor de rechten van het kind, bijvoorbeeld door het beter aanpakken van discriminatie, het beter verankeren van het principe dat het belang van het kind leidend moet zijn bij maatregelen of besluiten over kinderen, of het stimuleren van kinder- en jongerenparticipatie en het serieuzer nemen van de uitkomsten daarvan.

Als gevolg hiervan scoort Nederland dit jaar over de hele linie opnieuw minder goed dan sommige andere Westerse landen en blijft ons land steken op plaats 19. Zo staat buurland Duitsland dit jaar op plaats 4 en stijgt België van plaats 18 in 2023 naar plaats 8. Dat blijkt uit de KidsRights Index 2024, het wereldwijde onderzoek van de internationale kinderrechtenorganisatie KidsRights te Amsterdam in samenwerking met de Erasmus Universiteit Rotterdam.

Vorig jaar maakte Nederland al een dramatische val: van plaats 4 naar plaats 20. Ons land zakte zo voor het eerste weg uit de top 10. Op de indicatoren non-discriminatie, respect voor de mening van het kind, wetgeving, (financiële en andere) middelen, en beschikbare data over de situatie van kinderen heeft Nederland al sinds 2015 geen vooruitgang meer geboekt.

KRI 2024 – 714×404

Lees verder

KidsRights Index 2024: ‘Grote zorgen over gezondheidzorg voor kinderen. Nederland verbetert positie niet en schendt fundamentele kinderrechten’

Nederland zakt weg op het gebied van de gezondheidzorg van kinderen. In de KidsRights Index 2024 daalt Nederland op dit gebied met twaalf plaatsen,…

KidsRights Index 2024 – Report

De KidsRights Index bestaat uit 5 domeinen: 

  1. Recht op Leven
  2. Recht op Gezondheid
  3. Recht op Onderwijs
  4. Recht op Bescherming
  5. Stimulerende Omgeving voor Kinderrechten

De totale score van een land op de KidsRights Index is berekend als het meetkundig gemiddelde (‘geometric mean’) van de scores van de vijf domeinen. Elk domein heeft hetzelfde gewicht. De scores voor elk domein worden berekend als de gemiddelde waarde van de indicatoren. Om de score voor elk domein per land te bekijken, bezoek de onderstaande tabel. 

De Index is een gerangschikte landenlijst, met kleurcodering die relevante clusters van rangschikkingen aangeeft. Er zijn vijf verschillende clusters die een vergelijkbaar prestatieniveau weergeven, aangezien elk cluster landen betreft waarvan de scores tot dezelfde verdeling behoren. Binnen een cluster lijken de scores van landen dus meer op elkaar dan tussen clusters. De clusters worden uitgedrukt op een kleurenspectrum in de bovenstaande wereldkaart. Ga voor meer informatie naar de pagina Methodologie en Veelgestelde vragen.  

Bekijk de interactieve kaart of de onderstaande tabel om de scores voor elk land te zien. 

CountriesRank KRI 2024Score KRI 2024Rank LifeScore LifeRank HealthScore HealthRank EducationScore EducationRank ProtectionScore ProtectionRank EnvironmentScore Environment
Afghanistan1940,2091760,4341560,6121860,2581440,5861930,010
Albania1540,523490,881650,939950,694500,9511840,071
Algeria560,759810,8231010,873810,723400,970580,500
Andorra240,809330,91250,997XXXX320,583
Angola1630,4881690,4981830,4301360,5991640,377470,571
Antigua and Barbuda340,790390,907320,9821160,654XX60,667
Argentina840,710590,867780,928260,860870,8661360,300
Armenia1250,604760,828570,9571180,649580,9391680,167
Australia1350,58430,979170,99011,000300,9771850,071
Austria100,854210,950230,987360,841150,988330,583
Azerbaijan770,7251110,774730,934740,740840,873860,429
Bahamas1410,568970,803860,912XXXX1550,250
Bahrain290,793380,90911,000390,835420,967870,429
Bangladesh960,6921200,7561340,7561290,6251220,692170,643
Barbados360,788530,876670,9381340,603670,91870,667
Belarus790,720640,86260,997440,824470,9541390,286
Belgium80,858200,951250,98621,000120,990590,500
Belize850,7091070,783980,8871020,687830,874880,429
Benin1680,4631800,3571790,4691710,4971390,6171040,417
Bhutan940,6941130,770870,9121010,687600,9371170,357
Bolivia (Plurinational State of)650,7381350,6661290,794410,8331110,774180,643
Bosnia and Herzegovina490,764500,8811230,825770,735320,976600,500
Botswana920,6991470,6051100,8601080,676970,832480,571
Brazil1020,665880,812880,910470,810850,8681560,250
Brunei Darussalam630,741670,84790,993860,719XX610,500
Bulgaria300,793680,844760,931730,742660,921340,583
Burkina Faso1660,4681780,4241810,4591660,5181550,442620,500
Burundi1440,5641730,4741760,5071430,5811330,634190,643
Cabo Verde500,764720,8351020,8721100,669960,833200,643
Cambodia1760,4351280,7101390,7091400,5881150,7381860,071
Cameroon1650,4721770,4251650,5711190,6471590,4161180,357
Canada660,738170,955430,971330,846280,9791400,286
Central African Republic1910,2661900,1641940,2361840,2851680,2911050,417
Chad1920,2441920,0671870,3481850,2771700,206210,643
Chile530,762340,912260,984190,899790,8881190,357
China1100,651420,902500,965830,722XX1410,286
Colombia440,777850,816800,925610,776930,846490,571
Comoros1770,4311540,5751550,6191220,6401290,6491800,100
Congo1460,5561530,5781750,5181040,6841180,7271200,357
Cook Islands1060,657910,8091240,819XXXX890,429
Costa Rica600,746470,888590,955280,851750,8981210,357
Côte d'Ivoire1730,4461790,3821730,5481650,5201460,5681420,286
Croatia880,706400,907750,933760,737220,9831430,286
Cuba380,784650,858630,943840,719780,891500,571
Cyprus470,771290,931580,956230,868160,9881220,357
Czechia140,841320,914100,993430,832310,977510,571
Democratic People's Republic of Korea1420,568940,8051540,6261510,564410,9701610,214
Democratic Republic of the Congo1860,3241810,3571920,2661590,5331530,4941730,143
Denmark90,858230,948240,98731,00020,996630,500
Djibouti1580,5151630,5471610,5921760,427700,9151440,286
Dominica1280,5991370,6531170,8501440,580XX1140,400
Dominican Republic1180,6261210,746820,9171030,686990,8231570,250
Ecuador820,715770,8281070,866630,7741070,784900,429
Egypt280,7971030,788690,937650,765800,886220,643
El Salvador1850,332950,8051190,843930,708940,8441940,010
Equatorial Guinea1900,2901750,4691740,540XX1620,3911870,071
Eritrea1710,4531460,6121850,4091800,392XX910,429
Estonia270,802370,910600,955600,777250,981640,500
Eswatini1310,5911700,4971380,723940,7051240,664920,429
Ethiopia1790,4071500,5861880,3221570,5341690,222650,500
Fiji700,7351260,726710,935540,7901040,801660,500
Finland70,859140,958290,98341,000100,992670,500
France170,826160,956340,978400,835200,985680,500
Gabon1390,5791420,6261510,6591060,6791210,6961320,333
Gambia1570,5161670,5021500,6651780,4131400,616930,429
Georgia410,781780,828900,907460,821570,941690,500
Germany40,874260,941140,992140,946130,990350,583
Ghana1330,5901510,5831480,6691070,6781300,6471060,417
Greece30,878280,934110,99351,000210,984520,571
Grenada670,736690,8421050,86961,000XX1150,400
Guatemala1450,5621220,7451330,7651380,5901090,7801620,214
Guinea1890,2911880,2951800,4671790,4041500,5241880,071
Guinea-Bissau1810,3761840,3271780,4911630,5221480,5401690,167
Guyana720,7341330,691970,8901110,6671100,78080,667
Haiti1620,4911650,5111680,5571730,4631410,6101230,357
Honduras830,7151090,7791200,8411560,5431030,816230,643
Hungary430,778540,876120,993510,803480,954940,429
Iceland20,884120,964460,96971,000140,989360,583
India1030,6651320,7011400,7071130,661650,923950,429
Indonesia1080,6521290,7101280,796680,7601000,8211330,333
Iran (Islamic Republic of)910,703700,842680,938480,807530,9461450,286
Iraq1700,4541180,757700,9371350,6011350,6311890,071
Ireland710,735180,955890,91081,000170,9881580,250
Israel680,736150,95821,000500,804230,9831460,286
Italy160,834100,965300,983270,858110,991700,500
Jamaica610,7431040,788960,893920,708730,908710,500
Japan220,81320,98670,997310,84760,994960,429
Jordan980,683730,835840,9131470,577540,9461240,357
Kazakhstan210,816930,806520,962350,842510,950370,583
Kenya1470,5561660,5071600,5961530,5611360,629720,500
Kiribati1210,6111360,6581460,6771410,5861080,7811070,417
Kuwait730,732410,905270,9841200,645XX730,500
Kyrgyzstan890,7051080,781720,935910,7081060,786970,429
Lao People's Democratic Republic1220,6111340,6681420,6971550,5501450,583530,571
Latvia120,845620,866480,967450,823390,971240,643
Lebanon510,764600,8671060,8691310,617440,961380,583
Lesotho1610,4931860,3091520,6511270,6251270,6521250,357
Liberia1640,4761820,3531640,5741540,5511560,440740,500
Libya1000,671860,8141210,839970,693XX980,429
Liechtenstein400,782XX31,000880,717XX90,667
Lithuania1120,646560,871740,934320,847330,9761700,167
Luxembourg10,885130,963160,991490,80480,99320,714
Madagascar1880,3131720,4901890,3051500,5701570,4261810,083
Malawi1190,6241620,5481530,629960,6931420,592100,667
Malaysia480,768610,867990,8821050,682XX110,667
Maldives1360,581350,912910,9051450,577350,9751740,143
Mali1600,4951830,3311570,6111810,3521370,628120,667
Malta250,80980,966180,990240,865340,976990,429
Marshall Islands1300,5931560,5671320,7711520,563XX750,500
Mauritania1340,5851640,5441630,5841690,5091430,59130,714
Mauritius1160,642890,810330,980700,747XX1470,286
Mexico420,779990,793810,920580,782910,859390,583
Micronesia (Federated States of)1740,4451170,7601260,813XXXX1750,143
Monaco180,82410,995510,963XXXX400,583
Mongolia860,709980,8021220,830690,755920,8551080,417
Montenegro390,784430,9011270,800620,774620,930540,571
Morocco540,761870,814940,898670,761680,918760,500
Mozambique1750,4451680,5011700,5551620,5241470,5611630,214
Myanmar1290,5951410,6311450,6781390,589980,8261260,357
Namibia1010,6681570,5661490,6661090,6701130,75440,700
Nauru1380,5801590,5521120,8561720,478XX770,500
Nepal1240,6081310,7041310,772850,7191310,6401340,333
Netherlands190,823220,950550,95891,00030,9961090,417
New Zealand620,742190,955440,970101,000370,9741590,250
Nicaragua690,736800,8241300,787900,7091170,729250,643
Niger1870,3141870,3041910,2701830,3151610,4131480,286
Nigeria1820,3481930,0621670,5601700,5001540,453260,643
North Macedonia580,751580,868850,913780,732450,9591000,429
Norway110,85460,971310,983130,95440,996780,500
Oman760,728710,837950,896570,788380,9721270,357
Pakistan1530,5261520,5791430,6951770,4261250,6561280,357
Palau1170,6331390,638190,990300,848XX1370,300
Panama1320,591660,854920,9051170,653890,8611710,167
Papua New Guinea1800,3771430,6221930,2621640,5201580,4201640,214
Paraguay800,7201100,7761080,8631210,6431230,672130,667
Peru370,787900,8101180,844380,8381010,821270,643
Philippines740,7291230,7421370,7281000,689900,861280,643
Poland1230,611450,8971160,852520,793290,9791760,143
Portugal130,843250,944150,992160,922190,986790,500
Qatar200,817310,92141,0001460,577260,98050,700
Republic of Korea150,83550,972130,993250,862XX410,583
Republic of Moldova460,7741010,7901150,853660,764560,944550,571
Romania1110,647630,866930,903790,731640,9251650,214
Russian Federation870,709820,822660,939290,851460,9571490,286
Rwanda1270,6021440,6211360,7381230,6341260,6531100,417
Saint Kitts and Nevis1520,5301250,730540,961560,788XX1770,143
Saint Lucia950,6941140,7651090,8621150,655760,8921110,417
Saint Vincent and the Grenadines520,7641060,785640,940550,790XX420,583
Samoa750,729920,809770,9301280,6251160,731300,600
San Marino550,761300,924410,9731300,623XX310,600
Sao Tome and Principe1690,4611240,7371440,679750,7381050,7911900,071
Saudi Arabia1480,556460,891560,958210,894270,9801910,071
Senegal1200,6121400,6331410,7061740,4431280,651140,667
Serbia310,792570,869790,926800,728720,911430,583
Seychelles1400,572840,817350,9781250,626XX1660,214
Sierra Leone1840,3371850,3191690,5561580,5331320,6401920,071
Singapore350,789110,965200,990180,90050,9961290,357
Slovakia900,704520,877370,977710,744550,9461500,286
Slovenia60,861240,945280,984200,89770,994560,571
Solomon Islands1490,5481160,7611660,5701610,5281190,7191380,300
Somalia1830,3481890,2021860,389XX1670,321440,583
South Africa930,6971380,6391140,854870,718950,837800,500
South Sudan1930,2241910,0731900,2981870,1871660,3361120,417
Spain640,74190,966210,990150,944180,9871600,250
Sri Lanka1510,532480,8821250,817720,743490,9541820,083
State of Palestine1040,662750,832400,9761260,626820,8791510,286
Sudan1780,4081580,5641820,4391750,4321340,6341720,167
Suriname1140,6451120,7721110,8601480,575810,8801350,333
Sweden780,72570,967420,972111,00090,9931670,214
Switzerland320,79240,973220,990170,90710,9971300,357
Syrian Arab Republic1550,5201000,7931350,7561680,512860,8671780,143
Tajikistan990,6821150,7651030,8711370,597880,8661010,429
Thailand50,867440,901620,944370,840690,91610,750
Timor-Leste1090,6521450,6201620,5851140,6571140,740150,667
Togo1670,4651740,4701770,4991330,6061490,5331520,286
Tonga570,7591020,789380,977340,8461120,772810,500
Trinidad and Tobago450,776830,821610,948640,774610,935820,500
Tunisia590,748790,826530,962820,723240,9821130,417
Turkey1130,646550,875470,969120,987590,9391790,143
Turkmenistan330,7911270,716360,978890,714430,962290,643
Tuvalu1150,6431490,594830,9141600,529770,8921020,429
Uganda1560,5191550,5721710,5551490,5731600,415830,500
Ukraine260,804740,8341000,875420,832520,950450,583
United Arab Emirates810,718360,91280,997530,793630,9301530,286
United Kingdom1370,581270,938450,970220,892360,9751830,083
United Republic of Tanzania1500,5341480,6051720,5491670,5171630,380160,667
Uruguay230,810510,878390,977590,781710,912570,571
Uzbekistan970,690960,805490,966990,6901020,8171310,357
Vanuatu1260,6031190,7571470,6731240,6311380,6211160,400
Venezuela (Bolivarian Republic of)1050,6591300,7101130,8551420,5821200,704840,500
Viet Nam1070,6571050,7881040,871980,693740,9031540,286
Yemen1720,4531600,5521840,4121820,3341520,504850,500
Zambia1590,4961610,5521580,6051320,6161650,3391030,429
Zimbabwe1430,5681710,4961590,6011120,6631510,510460,583